Minu esimene hariduspoliitika koosolek

20.-22. oktoobril toimus Viljandi Jakobsoni Gümnaasiumis Eesti Õpilasesinduste Liidu (EÕEL) XXXVII üldkoosolek. Meie kooli esindas õpilasesinduse president Anette. Minul oli võimalik üldkoosolekul osaleda külalisena.

Sõitsime reede hommikul Tallinnasse, et astuda teiste osalejatega koos bussi, mis viis meid Viljandisse. Bussis meenus meile, et olime unustanud kaasa võtta vanemate poolt allkirjastatud nõusoleku meie osalemise kohta üldkoosolekul. Telefonikõned vanematele ja digiallkirjadega tõendid olid olemas. Elagu tehnikaajastu!

Kohale jõudes registreerisime endid infolauas. Seejärel juhatati meid ööbimiskohtadesse ehk „tudilatesse”. Meie „tudila” juht oli Ly-Sandra Tohter. Temast kiirgus meeletus koguses positiivsust ja energiat. Pakkisime oma asjad lahti ja läksime aulasse, kus toimus üldkoosoleku avamine.

Selleks, et omavahel kiiresti tuttavaks saada korraldati meile erinevaid jäämurdmise mänge. Kahe päeva jooksul arutati EÕEL-i tegevuskava ja põhikrja muudatusi. Kõik soovijad said avaldada oma mõtteid mida võiks koolielus muuta. Näiteks loovainete hindamisel piisaks hinnangust „arvestatud” ja „mittearvestatud”. Maksu- ja Tolliameti töötoas sai vähem kaasa rääkida. Pean üles tunnistama, et see teema mind väga ei köitnud, mistõttu oli esineja tähelepanelik kuulamine päris suur väljakutse. Ikka läksid mõtted oma teed uitama. Ringi vaadates nägin paljusid osalejaid näppimas oma telefone. Arutelu teemal „Vene keelt emakeelena kõnelevate õpilaste integreerimine Eesti haridussüsteemi” kujunes väga emotsionaalseks. Välja pakuti erinevaid mõtteid, mis leidsid nii pooldajaid, kui vastaseid. Õhtul sai valida FUN töötubade vahel. Mina ja Anette läksime teadusteatrit vaatama. Saime näha „välku ja pauku” ehk keemilisi katseid. See oli tõesti FUN!

Väga lahe oli stiilipidu „Must & valge”. Riietus pidi olema pidulikult must ja valge. Kahjuks paljud osalejad eksisid selle reegli vastu. See aga ei rikkunud õnneks lõbusat õhtut. Meil oli naljakas vahejuhtum, kus sõitsime liftiga. Kutsusime sõitma meie „tudilast” ühte kuti. Ta hakkas lifti astuma, kui uksed tema nina ees sulgusid. See lugu tundus naljakas ka veel tükk aega hiljem. Järgmisel päeval oli lifti uksele kinnitatud silt „Lifti kasutada ei tohi!”. Mis oli veel naljakam.

Valtu kooli esindus – president Anette (vasakul) ja juhatuse liige Getter. (Erakogu)

Jäime selle nädalavahetusega väga rahule. Oli nii asjalikke arutelusid, kui ka lõbusaid vahejuhtumeid.