Kas see oli sõprus või armastus? Ma arvan, et see oli mõlemat!

On septembri algus. Kool on sisuliselt oma uut õppeaastat käinud vaid loetud päevad, kui allkirjutanu juurde tuleb hea kolleeg õpetaja Tiina.

“Marten, läheks filmi vaatama? Ajaloolist ja koos vanemate klasside õpilastega!” “Miks mitte”, vastan ja tunnen huvi, mis hea filmi otsa ta siis koperdas. “Victoria&Abdul”, kõlas vastuseks. Ajaloolasena tean väga hästi, kes oli Briti kuninganna Victoria ning tema viimastel eluaastatel teenrina saatnud hindu Abdul. Kuna Märjamaal olid septembris seansid jooksmas, sai tekitatud kuupäev 27 september. Mõeldud-tehtud! Edasi viisid otsingud juba Youtube´i, et leida mingi mõistlik reklaamklipp, mida lastele siis tunni algul reklaamiks näidata. Kuna oli aru saada, et film on ikkagi ajaloolistel sündmustel põhinev, otsustasime seekord kaasata 8. ja 9. klassi õpilased.

Reklaami sai tehtud mitmel korral, kuid seekord läks sedapsi, et vedu võttis 8. klass (no vähemalt osad). Üheksandikel oli päevaplaan suhteliselt tihedaks aetud – kellel trenni minek, kellel järeltööd ja muud toimetamised. Eks väikest rolli võis mängida laiskus koos teadmisega, et film algas alles kell 17.00 ning enne kaheksat õhtul ikka väga koju ei jõua.

Kätte jõudis filmikolmapäev ning elevil seltskond mahtuski ära kahte autosse – õpetaja Marten ja õpetaja Tiina, 8 noort ja abivalmis lapsevanem. Kokku 11.

Victoria&Abdul (kaader filmist). (Youtube.com)

Märjamaa kinokogemus oli mul esmakordne ja tuleb nentida, et väga tore. Mõtlesin tükk aega, millal mingit filmi üldse suurel valgel linal nägin. Kui õigesti mäletan, siis oli see vist Piraatide-seeria kolmas film aastast 2007. Võiks küsida – miks? No ei istu see pealinna suurte kinode aura. Paremal istujad krõmpsutavad popkorni, vasakul luristavad coca-colat. Paar rida allpool ajavad juttu, sest nad ei viitsi vaadata, mõned read ülalpool istujad teevad kõiki nimetatud asju korraga.

Märjamaal tervitas kohe ukse peal silt – sööki ja jooki kinosaali kaasa võtta ei tohi! Jesss! Kas tõesti saab rahulikult filmi nautida?

JA SAI!!!

Emotsioonide edasi kirjutamine oleks siinkohal suhteline ajaraisk, sest film mõjus! Noortele mõjus kohe selliselt, et autos olnud taskurätikutepakk kasutatigi vist viimseni ära.

Kõik oli nagu paigas – fantastiline kaameratöö, ajalooliselt võimalikult täpne stsenaarium ja muidugi näitlejatekaader eesotsas Briti vanema generatsiooni legendi Dame Judi Dench´iga.

Kellel tekkis huvi – kasutagu interneti abi, et teada saada, mis siis kuninganna Victoria peas ja hinges tema viimastel eluaastatel toimus ning kes see Abdul üldse oli!

Ja mis see siis oli? Oli see armastus või sõprus?

Ühte 8. klassi neidu tsiteerides: “Ma arvan, et see oli mõlemat!”

Ja ma nõustun!